Czego unikać podczas karmienia piersią? Skip to main content

Czego unikać podczas karmienia piersią?

Czego nie jeść karmiąc piersią?

Karmieniu piersią powinna towarzyszyć zdrowa i zbilansowana dieta. Prawidłowa dieta przy karmieniu piersią jest niezwykle ważna ponieważ sprzyja zarówno mamie jak i dziecku. Spożywaj pełnowartościowe produkty, bogate w składniki odżywcze takie jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i sole mineralne. Istnieje wiele mitów żywieniowych, które określają co kobieta karmiąca może jeść, a czego nie. W odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości u mam przedstawiamy czego nie wolno jeść karmiąc piersią.

Czego nie jeść karmiąc piersią? Oto nasza lista: 

  1. Alkohol – należy go unikać przez cały okres karmienia piersią. Przenika do mleka i może opóźniać rozwój psychoruchowy dziecka.
  2. Papierosy – negatywnie wpływają na laktację i ilość wytwarzanego mleka.
  3. Surowe: ryby, jajka i mięso – mogą powodować zatrucia pokarmowe z wysoką gorączką, wymiotami i biegunką.
  4. Tłuste i smażone potrawy – mogą powodować ból brzucha i wzdęcia u dziecka.
  5. Słodycze i słone przekąski – nie dostarczają Tobie ani dziecku składników odżywczych, a jedynie puste kalorie.
  6. Ostre przyprawy – mogą podrażniać niedojrzały układ pokarmowy dziecka. Zastępuj je delikatnymi ziołami.
  7. Kawa i mocna herbata – zawarte w nich kofeina i teina mogą nadmiernie pobudzać Twoje dziecko. Eksperci zalecają ograniczenie spożycia kofeiny1Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, „Standardy Medyczne” 2013, T. 10, 265-279. Napoje energetyzujące i napoje typu cola również zawierają kofeinę, a przy tym mają w swoim składzie duże ilości cukru i substancji słodzących – dlatego nie powinny być spożywane.
  8. Sól – Poziom sodu w mleku kobiecym nie zależy znacząco od spożycia tego pierwiastka wraz z dietą matki. Jednak zbyt wysokie spożycie soli może prowadzić do chorób takich jak np. nadciśnienie tętnicze, udar, zawał, cukrzyca, uszkodzenia nerek i inne.

Przypisy Rozwiń

  • 1
    Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, „Standardy Medyczne” 2013, T. 10, 265-279