Spis treści
Codziennie wyobrażacie sobie przebieg porodu? Ta wizja nie musi pozostać tylko w głowie! Istnieje sposób, aby położna również wiedziała na czym rodzicom zależy i jakie mają oczekiwania. Warto w tym celu stworzyć plan porodu, ale w sposób mądry i przemyślany.
Plan porodu to swego rodzaju dokument, w którym warto umieścić wszystkie oczekiwania wobec przebiegu narodzin maleństwa. Jego treść można skonfrontować z tym, co przewidują standardy opieki okołoporodowej w Polsce.
Nie jest obowiązkowy, ale dobrze go mieć. Warto potraktować plan porodu jak list do personelu, który pozwoli poznać się bliżej. Dobrze jest go napisać na spokojnie, w przemyślany sposób i skonsultować przed porodem np. z położną ze szkoły rodzenia albo ginekologiem prowadzącym ciążę. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, żeby nie okazało się, że jest za późno (o objawach zbliżającego się porodu można przeczytać tutaj). Z drugiej strony, nie warto spieszyć się z podejmowaniem decyzji. Optymalny czas do opisania swoich propozycji to miesiąc przed terminem porodu- nie jest to jednak ścisła zasada. Osoba, która będzie się opiekować przyszłą mamą na sali porodowej ma obowiązek omówić plan porodu i wyjaśnić, które zapisy można zrealizować oraz podać alternatywne wyjścia dla tych, które są niemożliwe do spełnienia.
Pisanie planu porodu ma wiele zalet. Jedną z nich jest zmotywowanie przyszłych rodziców do poszerzenia swojej wiedzy na temat przebiegu porodu. Aby można było dobrze napisać plan, trzeba poznać poszczególne fazy porodu i możliwości postępowania. To również pozwoli zmniejszyć lęk przed porodem. Po drugie daje to pewność przekazania swoich oczekiwań na sali porodowej, nawet kiedy już zaczną się skurcze, ponieważ wszystko zostało zawczasu ustalone i napisane. Po trzecie, to także pomoc dla położnej opiekującej się przyszłą mamą. Będzie wiedziała, na których aspektach zależy jej najbardziej i na pewno będzie się bardzo starała, aby ich nie pominąć w czasie akcji porodowej.
Czasami z góry wiadomo, że konieczne będzie przeprowadzenie cięcia cesarskiego. Nie oznacza to jednak, że nie można mieć ze sobą planu porodu. Można podkreślić oczekiwania w stosunku do pierwszego kontaktu z noworodkiem lub np. zaznaczyć prośbę o pomoc w odciągnięciu siary, aby po porodzie podać ją maluchowi bezpośrednio na usta. Do operacji cięcia również trzeba się przygotować, a pisanie planu porodu na pewno w tym pomoże. Warto też wcześniej pójść do wybranego szpitala i zapytać, jakie zasady obowiązują na sali pooperacyjnej: czy jest możliwość odwiedzin, czy noworodek może przebywać z mamą i jak długo. Można również wspomnieć o interwencjach przy noworodku, na które nie ma zgody ze strony rodziców, przykładowo o niedokarmianie w czasie nieobecności mamy.
Warto pamiętać, że plan porodu to nie lista życzeń a podkreślenie, na których aspektach przebiegu porodu i pobytu w szpitalu rodzicom zależy najbardziej. Musi on być napisany w sposób przemyślany, najlepiej z partnerem, a następnie skonsultowany z położną. Dobrze zacząć od oczekiwania co do miejsca urodzenia, następnie czynności wykonywanych przy rodzącej oraz postępowania z noworodkiem. Można także określić preferencje co do pobytu na oddziale położniczym i warunków lokalowych. Warto też podkreślić, czy mamie szczególnie zależy na karmieniu piersią, bądź na szczegółowym instruktażu pielęgnacji. To także miejsce na przekazanie ważnych informacji o samej przyszłej mamie np. szczególnych obawach przed igłami czy o złym znoszeniu badania ginekologicznego.
Jako że poród jest sytuacją dynamiczną i może się zmieniać z godziny na godzinę, plan porodu można na bieżąco modyfikować, w zależności od konkretnych potrzeb. W momencie posiadania szerokiej wiedzy o tym, jak wygląda poród warto po prostu usiąść wspólnie z przyszłym tatą i razem zastanowić się jak ma wyglądać ta jedna z najważniejszych chwil w Waszym życiu.
Wzór PLANU PORODU do pobrania znajdziesz tutaj: