Obserwuj swój organizm
Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.
Czym jest kalkulator dni płodnych? Kalkulator oblicza dni płodne czyli orientacyjny czas największej szansy na poczęcie dziecka. Z tego powodu uzyskany wynik będzie szczególnie pomocny dla osób pragnących mieć dzieci, nie jest jednak metodą antykoncepcji.
Data pierwszego dnia
ostatniej miesiączki
Długość cyklu
miesiączkowego
OWU
Dzień owulacji, tego dnia masz największe szanse na zajście w ciążę
Duże szanse na zajście w ciążę
Umiarkowane szanse na zajście w ciążę
Zrób test ciążowy
Dzisiaj
Obserwuj swój organizm
Aby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę należy obserwować organizm w okresie dłuższym niż jeden cykl menstruacyjny.
Dokładnych wskazówek jak to robić udzieli specjalista: ginekolog lub położna. Nawet u zdrowych kobiet mogą zdarzyć się odchylenia lub brak owulacji. Czynniki zaburzające regularność cyklu to m.in. stres, przeziębienie i podróż czy intensywne ćwiczenia fizyczne.
Wybadaj, kiedy przypada owulacja
Dni płodne przypadają na okres owulacji, czyli statystycznie na około 14 dni przed rozpoczęciem cyklu (pierwszym dniem miesiączki). Efektem owulacji jest uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z jajnika. Kobieca komórka żyje krócej niż dzień, z kolei męskie komórki mają dłuższą, kilkudniową żywotność. Dzięki temu jest możliwe zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem, który dotarł do niej albo w dobie owulacji, albo nawet 5 dni przed nią.
Moment owulacji może wystąpić w różnym czasie, nawet u kobiet o regularnym cyklu. Warto zatem dodatkowo zwrócić uwagę na symptomy związane z owulacją.
Częste objawy owulacji:
Współżyjcie jak najczęściej
Statystycznie największa szansa na zajście w ciążę występuje, gdy zbliżenie ma miejsce 1-2 dni przed owulacją. W praktyce jednak długość i regularność cyklu są kwestią bardzo indywidualną i trudno dokładnie przewidzieć, kiedy nastąpią płodne dni. Dlatego by uniknąć niepewności wyliczeń zaleca się parom starającym się o dziecko współżycie nie tylko w czasie ewentualnej owulacji, ale regularnie 2-3 razy w tygodniu.
Dbaj o sposób żywienia
Na zajście w ciążę wpływa wiele czynników m.in. styl życia, środowisko, uwarunkowania genetyczne, standard opieki medycznej. Kluczowy jest sposób żywienia, więcej informacji jak powinna wyglądać dieta na płodność tutaj.
Zdrowie partnera jest równie ważne
Sposób żywienia i masa ciała mężczyzny ma istotny wpływ na płodność! Więcej na ten temat w artykule. Dieta przyszłego taty nie pozostaje też bez znaczenia dla jakości nasienia, więcej o tym tutaj.
Unikaj stresu
Badania wskazują, że stres utrudnia zajście w ciążę. Dobrym sposobem na zmniejszenie jego poziomu jest aktywność fizyczna. Udowodniono, że ruch o średnim natężeniu, jak np. spacery, jazda na rowerze, a nawet praca w ogrodzie wiąże się z szybszym poczęciem dziecka.