Spis treści
Zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest karmienie niemowlęcia wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia. Terminem „karmienie wyłącznie piersią” określamy czas, w którym niemowlę otrzymuje tylko mleko matki. Nie ma potrzeby i nie należy podawać w tym czasie innych pokarmów i płynów, w tym wody.
Karmienie piersią ma wiele korzyści zarówno dla Ciebie, jak i Twojego malucha:
Jeżeli chodzi o górną granicę wieku wskazującą, że powinnaś zaprzestać już karmienia piersią – to takiej nie ma. WHO uznaje, że prawidłowemu rozwojowi dziecka sprzyja kontynuowanie karmienia piersią do drugiego roku życia lub dłużej. Do kiedy karmić piersią? Decyzja należy do Ciebie i Twojego malucha! Bez względu na to, czy zakończysz, czy też nadal będziesz karmić piersią, pamiętaj, że w odpowiednim czasie, czyli pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia niezbędne jest rozszerzanie diety niemowlęcia. Wprowadzanie do jadłospisu dziecka dodatkowych posiłków, tzw. pokarmów uzupełniających, jest ważne m.in. dlatego, że samo mleko mamy podawane na tym etapie nie zaspokaja już wszystkich potrzeb żywieniowych niemowlęcia. Skorzystaj z kalendarza żywienia, który podpowie Ci jakie i ile posiłków podawać maluszkowi po wyłącznym karmieniu piersią.
Karmienie piersią tworzy między Tobą a dzieckiem bardzo intymną relację. Nie obawiaj się, że zaprzestanie karmienia piersią przerwie tę szczególną więź. Po prostu ulegnie ona zmianie, ale pozostanie tak samo intensywna, jak wcześniej. Musisz być przygotowana na to, że proces odstawienia dziecka od piersi nie jest łatwy, jednak pamiętaj, że decyzja jak długo dziecko pije Twoje mleko zależy do Ciebie. Maluch w tym czasie często płacze, wypluwa smoczek. Najważniejsze, żebyś była wytrwała i cierpliwa, a niezadowolenie dziecka nie wpływało na Twoje emocje i nie budziło wątpliwości, czy podjęłaś słuszną decyzję co do tego jak długo chcesz karmić swoje dziecko piersią. . Postaraj się również wypracować u dziecka pozytywne nastawienie do karmienia butelką. Niech kojarzy się maluchowi z tak samo przyjemną czynnością jak picie mleka z piersi mamy.
Czytaj więcej i dowiedz się, jak odstawić dziecko od piersi.