Sprawdź, czy dobrze karmisz swoje dziecko Skip to main content

Sprawdź, czy dobrze karmisz swoje dziecko

To rodzice powinni decydować o tym, kiedy i co dziecko będzie jadło.
Pozwól natomiast zdecydować dziecku, ile zje danego pokarmu.

Z pozoru karmienie dziecka to nic trudnego. Dla wielu rodziców trudności pojawiają się, gdy dziecko nie chce jeść. Poznaj ważne zasady, które pomogą ci uniknąć takich problemów:

Pilnuj czasu trawienia. Maluch powinien zacząć jeść w ciągu 15 minut od podania mu posiłku. Nie należy pospieszać dziecka, ale karmienie nie powinno trwać dłużej niż 30 minut.

Dbaj o warunki, w jakich karmisz dziecko. Nie rozpraszaj malucha – podawaj mu posiłek w cichym pomieszczeniu, wyłącz telewizor, przycisz radio. Podczas posiłku korzystaj z wysokiego krzesełka przeznaczonego dla niemowląt – ograniczy to maluchowi możliwość przemieszczania się. Ustaw krzesło dziecka przy rodzinnym stole i zachęcaj, by siedziało w tym miejscu przez cały czas trwania posiłku. Możesz dać dziecku zabawkę, by zachęcić je do rozpoczęcia posiłku – później jednak należy ją schować, by nie odwracała uwagi od jedzenia.

Pobudzaj apetyt. Zachowuj regularne, 3-4-godzinne przerwy między posiłkami dziecka. Staraj się, by pory karmienia dziecka odpowiadały porom posiłków dorosłych, tak byście mogli wspólnie w nich uczestniczyć. Unikaj podawania przekąsek i napojów (soków, mleka) między posiłkami – tłumią one apetyt na większy posiłek. Jeśli maluch jest spragniony, pozwól mu napić się niegazowanej wody.

Podawaj jedzenie odpowiednie do wieku. Porcje podawane dziecku powinny być nieduże, a ich konsystencja i skład dostosowane do wieku dziecka. Pomocny w planowaniu posiłków młodszych dzieci jest schemat żywienia dzieci w 1. roku życia, a starszych – modelowy talerzyk żywieniowy i piramida żywienia.

Regularnie wprowadzaj nowe pokarmy. Szanuj niechęć dziecka do nowych produktów – proponuj mu nowości, ale nie zmuszaj do ich spożywania. Pamiętaj, by chwalić dziecko, gdy zje nowy rodzaj pokarmu. 

Nowe posiłki podawaj nawet 10-15 razy, zanim zupełnie z nich zrezygnujesz – czasem potrzeba aż tylu prób, by maluch przyzwyczaił się do nowego smaku. Dbaj o różnorodność produktów żywieniowych.

Pozwól dziecku jeść samodzielnie. Podaj maluchowi własną łyżeczkę, odpowiednią dla jego wieku.

Akceptuj nieporządek. Podając dziecku posiłek, używaj śliniaka z rynienką, w której zbiera się spadające jedzenie, lub podłóż pod krzesło prześcieradło albo ręcznik. Pozwól dziecku się ubrudzić – nie przeszkadzaj mu w trakcie posiłku i wytrzyj mu buzię dopiero po jego zakończeniu.

Pilnuj swojej postawy – dbaj o pozytywne nastawienie. Bardzo ważne we wprowadzaniu nowych produktów żywieniowych jest również  odpowiednie nastawienie rodziców. Nie złość się więc, gdy dziecko nie chce jeść lub przedłuża posiłek. Nie udawaj też, że jedzenie jest zabawą, np. tworząc animacje. Nigdy nie traktuj jedzenia jako nagrody za dobre zachowanie.