Karmienie piersią niemowlęcia na żądanie Skip to main content

Czy karmić na żądanie?


Jak często karmić noworodka? Eksperci zalecają, by karmić piersią na żądanie1Szajewska H., Horvath A., Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017. Oznacza to, iż dziecko powinno dostawać pokarm mamy tak często i tak długo, jak się tego domaga. Od reguły karmienia na żądanie są jednak pewne wyjątki. Dowiedz się jakie. 


Apetyt dziecka zazwyczaj we właściwy sposób wskazuje ilość pożywienia, która jest mu potrzebna. Warto jednak pamiętać, że poprzez karmienie piersią maluch zaspokaja nie tylko głód, ale też swoją potrzebę bezpieczeństwa. To też powód, dla którego często domaga się piersi.

Jak wydłużają się przerwy między karmieniami


W pierwszych tygodniach życia dziecko domaga się jedzenia nawet co godzinę lub półtorej. Z wiekiem liczba karmień zmniejsza się średnio do 6-8 na dobę2Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Jeśli podczas karmienia dziecko częściej śpi niż je, pozwól mu zasnąć i odstaw je na chwilę od piersi. Stopniowo Twoja pociecha nauczy się ssać dłużej, a wtedy przerwy pomiędzy karmieniami staną się większe. Jeśli karmisz niemowlę więcej niż 12 razy w ciągu doby, skontroluj pozycję karmienia i sposób ssania dziecka, bo może to świadczyć o złej technice. Przeczytaj nasz artykuł: Jak przystawiać do piersi, aby dziecko dobrze ssało, w przypadku kłopotów warto udać się po poradę do doradcy laktacyjnego.

Wyjątki od reguły karmienia na żądanie

Pierwsze dni karmienia: Po porodzie noworodek traci średnio 10% (wcześniak 15%) swojej masy urodzeniowej3Szajewska H., Horvath A., Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017. Aby jego masa ciała nie spadła poniżej normy, należy karmić go średnio 8-12 razy dziennie w tym przynajmniej raz w nocy, wskaźnikiem efektywnego karmienia jest też aktywne ssanie z przełykaniem pokarmu w odpowiednim rytmie (przynajmniej 10 min z jednej piersi)4Borszewska-Kormacka M. i wsp., Stanowisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, Stand Med Pediatr, 2013, 10 265-279.,
Jeśli w pierwszych tygodniach życia Twoje dziecko domaga się jedzenia rzadziej niż 8 razy na dobę, budź je na karmienie. Jest to istotne także ze względu na konieczność regularnego opróżniania piersi dla stymulacji laktacji5Szajewska H., Horvath A., Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017. Mama powinna także nakarmić dziecko, gdy piersi są przepełnione, aby zapobiec przestojowi czy zapaleniu gruczołu piersiowego6Szajewska H. i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko PTGHiŻD. Standardy Medyczne Pediatria, 2016, 13.1 9-24..

Gdy noworodek mało siusia: Możesz zauważyć, iż mniej więcej w 3. dobie po porodzie maluch coraz rzadziej siusia. Moczu może być bardzo mało, a jego zabarwienie staje się intensywne. W takiej sytuacji staraj się jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi (nawet co godzinę). Stopniowo zauważysz przybywanie moczu w pieluszce i zrobi się on zupełnie jasny. Wskaźnikiem efektywnego karmienia jest sytuacja, gdy niemowlę oddaje przynajmniej 3-4 papkowate stolce oraz 6-8 mokrych pieluch w ciągu doby, a mocz jest jasny, bezwonny7Borszewska-Kormacka M. i wsp., Stanowisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, Stand Med Pediatr, 2013, 10 265-279.

W przypadku żółtaczki: W 2.-5. dobie po porodzie u malucha może wystąpić tzw. żółtaczka fizjologiczna8Wasiluk A., Polewko A., Ozimirski A., Współczesna diagnostyka i leczenie żółtaczek u noworodków i niemowląt. Diagnostyka, 2012, 48.4: 405-411., jest to bardzo powszechna dolegliwość u noworodków9Bhutani V. I wsp., Neonatal hyperbilirubinemia and Rhesus disease of the newborn: incidence and impairment estimates for 2010 at regional and global levels. Pediatric research, 2013, 74.Suppl 1: 86.. Charakteryzuje się ona zażółceniem skóry, śluzówek i białek oczu oraz sennością. Objawy te wywołuje krążąca we krwi bilirubina. Żółtaczka nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią, ale wymaga szczególnego postępowania popartego konsultacją specjalisty. Ponieważ senny maluch może przespać głód – należy uważnie pilnować częstości karmienia i budzić dziecko na jedzenie. Maluch powinien jeść przynajmniej 8-12 razy na dobę, nie zaleca się podawania wody czy dokarmiania mieszankami10Soldi A., i wsp., Neonatal Jaundice and Human Milk. The Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine, 2011, 24.sup1: 85-87.. To bardzo ważne, bo im częściej noworodek będzie jadł, tym szybciej z jego krwi zostanie usunięty nadmiar substancji, która wywołuje zażółcenie. W miarę spadania jej poziomu w organizmie, maluch zaczyna się budzić częściej i sam dopominać o jedzenie. Niewielkiego stopnia zażółcenie powłok może utrzymywać się aż do 12.–14. tygodnia życia11Wasiluk A., Polewko A., Ozimirski A., Współczesna diagnostyka i leczenie żółtaczek u noworodków i niemowląt. Diagnostyka, 2012, 48.4: 405-411..

Karmienie piersią i dieta w czasie laktacji

ROZWIĄŻ QUIZ

Przypisy Rozwiń

  • 1
    Szajewska H., Horvath A., Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017
  • 2
    Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
  • 3
    Szajewska H., Horvath A., Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017
  • 4
    Borszewska-Kormacka M. i wsp., Stanowisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, Stand Med Pediatr, 2013, 10 265-279
  • 5
    Szajewska H., Horvath A., Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017
  • 6
    Szajewska H. i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko PTGHiŻD. Standardy Medyczne Pediatria, 2016, 13.1 9-24.
  • 7
    Borszewska-Kormacka M. i wsp., Stanowisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, Stand Med Pediatr, 2013, 10 265-279
  • 8
    Wasiluk A., Polewko A., Ozimirski A., Współczesna diagnostyka i leczenie żółtaczek u noworodków i niemowląt. Diagnostyka, 2012, 48.4: 405-411.
  • 9
    Bhutani V. I wsp., Neonatal hyperbilirubinemia and Rhesus disease of the newborn: incidence and impairment estimates for 2010 at regional and global levels. Pediatric research, 2013, 74.Suppl 1: 86.
  • 10
    Soldi A., i wsp., Neonatal Jaundice and Human Milk. The Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine, 2011, 24.sup1: 85-87.
  • 11
    Wasiluk A., Polewko A., Ozimirski A., Współczesna diagnostyka i leczenie żółtaczek u noworodków i niemowląt. Diagnostyka, 2012, 48.4: 405-411.