Spis treści
Karmienie piersią może na początku przysparzać trudności, ale nie należy się poddawać. Warto natomiast szukać wsparcia i pomocy.
Możesz poprosić o nie położne w szpitalu, lekarza prowadzącego oraz znajome mamy. Po profesjonalną pomoc najlepiej zwrócić się do poradni laktacyjnej. Placówki takie działają przy szpitalach oraz przychodniach na terenie całego kraju.
Wizyta w poradni jest odpłatna – jest to jednak wydatek, który warto ponieść. Mleko matki jest bowiem najtańszym i najzdrowszym pożywieniem dla noworodka – rekomendowanym przez Światową Organizację Zdrowia. A karmienie piersią przynajmniej przez pierwsze 6. miesięcy życia jest inwestycją w zdrową przyszłość Twojego dziecka.
Motywacją do wizyty w poradni laktacyjnej może być również chęć nauki nowych pozycji karmienia lub sprawdzenia i ewentualnego skorygowania dotychczas stosowanego sposobu przystawiania dziecka do piersi. Może nią być także nauka odciągania pokarmu oraz chęć podtrzymania laktacji w sytacji, gdy chcesz wrócić do pracy.
Podczas wizyty w poradni laktacyjnej lub wizyty doradcy laktacyjnego w Twoim domu otrzymasz wsparcie, poradę medyczną oraz naukę pod okiem fachowca.
Wizyta trwa zazwyczaj 2 godziny. Składają się na nią: obserwacja oraz badanie dziecka, wywiad, obserwacja i ocena Twojego stanu zdrowia, badanie piersi, obserwacja procesu karmienia, korekta i nauka właściwego sposobu przystawiania dziecka do piersi.
Na wizytę zabierz książeczkę zdrowia dziecka i dokumentację medyczną – swoją oraz dziecka.
Listę poradni laktacyjnych w swoim mieście znajdziesz na stronie Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią www.laktacja.pl.